Jak začít investovat

Už se sumou v řádech tisíce korun má smysl začít obchodovat na burze cenných papírů.

Na trh s cennými papíry lze v ČR vstoupit dvěma způsoby. Buď přes Burzu cenných papírů Praha www.pse.cz nebo přes RM-Systém www.rmsystem.cz. Na pražské burze však jde obchodovat jen přes zprostředkovatele, tedy banky nebo makléřské firmy, kterým zadáváte své příkazy k nákupu či prodeji. Jinak je tomu na RM-Systému kde můžete obchodovat - tedy nakupovat a prodávat - sami. "Podle mého názoru, Burzu a RM-Systém není vhodné oddělovat, jde pouze o dva přístupové body na podobný okruh aktiv," míní například Petr Žabža, makléř společnosti Patria Direct.

Přesto existuje ještě jeden rozdíl. Akcie těch největších společností, se kterými se dá u nás veřejně obchodovat se sice vyskytují na obou konkurenčních trzích, několik dalších však pražská burza oproti RM-Systému nevede. Jde například o akcie Vítkovických železáren, oceláren ArcelorMittal Ostrava nebo výrobce vozidel Tatra. Ty na Burze nekoupíte ani neprodáte. To může být důvod, proč se o RM-Systém zajímat.

Skutečností ale je, že většina makléřských firem, které jsou členem pražské burzy současně umí obchodovat i na tomto svém konkurenčním trhu, kde jsou vedeni jako jejich zvláštní zákazník.

Ať už se rozhodnete obchodovat sami přes RM-Systém či prostřednictvím makléře na Burze, platí, že předtím než začnete, musíte na pobočce RM-Systému či makléřské firmy podepsat takzvanou komisionářskou smlouvu.

"Obchodování s cennými papíry má u nás narozdíl třeba od USA či Japonska výhradně elektronickou podobu, a tak veškeré obchodování probíhá porovnáváním a případným spárováním jednotlivých obchodních nabídek uvnitř výkonných počítačů.

K obchodování tedy potřebujete počítač a přístup na internet a peníze. Obchodování není zapovězeno ani těm, co počítač nemají. Pokyny k nákupu a prodeji je totiž možné dávat své makléřské firmě také prostřednictvím telefonu, faxem nebo osobně na přepážkách. Je to méně praktické, často i dražší ale taky jde.

Vyberte si makléřskou firmu

Kdo se rozhodne obchodovat na RM-Systému, toho výběr a volba zprostředkovatele netrápí. Své obchodní pokyny vkládá do systému sám a přímo. Kdo chce na pražskou burzu, musí použít makléřskou firmu. V rozhodování kterou mu může pomoci osobní zkušenost přátel nebo doporučení od známých, případně reference někoho, komu důvěřuje. Tahle fáze je důležitá, přeci jen jde o peníze. Užitečné je podívat se na minulost a délku působení firmy na trhu. Není na škodu také pročíst některé diskuze na odborných serverech, jako je například www.patria.cz, www.kurzy.cz, www.akcie.cz nebo www.investujeme.cz. Nebo se tam třeba v chatu prostě na reputaci makléřské firmy zeptat.

Kromě dobré reputace patří k nejdůležitějším kritériím výběru makléřské firmy také snadnost obsluhy on-line obchodní aplikace, případně nabídka dalších služeb, jako je třeba možnost obchodování na zahraničních burzách. To až vám bude český trh malý.

Provize a poplatky za zprostředkování obchodu se mezi jednotlivými makléři moc neliší. Tak například, u všech účastníků trhu s cennými papíry je podávání příkazů přes internet zdarma. To už ale všude neplatí v případě pokynu podaného osobně u přepážky. Tam už obvykle něco zaplatíte. Například u společnosti Fio stojí jeden pokyn 100 korun. Tedy koupit xy akcií ČEZU a prodat xy akcií NWR bude stát na poplatcích 200 korun. Na cenu nemá vliv kolik akcií prodáváte či kupujete a v jakém objemu.

Další položkou v cenících makléřů jsou provize za realizované obchody. Rozdíly v cenách mezi jednotlivými firmami však nejsou nijak dramatické. Pokud by objem peněz u uskutečněného obchodu v automatickém obchodním systému burzy byl do sta tisíc korun, třeba u makléřské firmy BH Securities by provize činila rovného půl procenta, tedy 500 korun. U firmy Cyrrus by to bylo 0,45 procenta nebo u obchodníka s cennými papíry Atlantik FT 0,4 procenta.

K tomu je však potřeba počítat s dalším dvacetikorunovým poplatkem za blokaci cenných papírů (tím se makléři jistí, že když jim například dáte pokyn k prodeji akcií v určitém časovém úseku, nerozhodnete se prodat je přes jiného makléře). Na tento pevný poplatek nemá vliv počet obchodovaných kusů cenných papírů, je logicky výhodnější obchodovat ve větších peněžních objemech. Fixní náklady na celý obchod se tak "rozředí" na menší částky připadající na samotný jeden cenný papír.

Ověřte, zda máte účet v depozitáři cenných papírů

Pokud chcete obchodovat s cennými papíry, musíte si zjistit, zda máte účet v centrálním depozitáři cenných papírů. Ti, kteří se účastnili kupónové privatizace, ho nejspíše mají. Ověříte to na internetovém portálu www.eisb.cz v sekci Bezplatné služby na základě zadání svého rodného čísla. Pokud ho nemáte, musíte si ho založit. "To je možné jen prostřednictvím účastníků depozitáře (což jsou členové burzy a RM-Systém - pozn. red), a to buď osobně na pobočce nebo prostřednictvím internetové aplikace obchodníka s cennými papíry. Cena za zřízení účtu je 40 korun," říká David Lerch, vedoucí oddělení vypořádání obchodu s cennými papíry ve firmě Atlantik FT.

Chcete-li, existenci účtu v centrálním depozitáři za vás zdarma ověří obchodník s cennými papíry.

Vyplňte investiční dotazník

Co bude vaší budoucí makléřskou firmu také zajímat, je jaký jste typ investora. Předloží vám k vyplnění investiční dotazník, ve kterém se budou ptát například s kolika penězi plánujete na burzách obchodovat nebo zda preferuje malý, ale jistý výnos či větší, ale s větším rizikem. Z toho vyhodnotí, zda jste spíše konzervativní nebo agresivní investor a na základě toho vám doporučí investiční strategii.

Kdo nechce z jakýchkoliv důvodů nikam chodit a vysedávat po kancelářích, může tohle všechno provést korespondenční cestou. Formuláře smluv a dalších dokumentů si lze stáhnout na stránkách makléřských firem, pokud takovou možnost nabízejí, své podpisy notářsky ověřit a prostě poslat poštou.

Zkuste si i obchod nanečisto

Kdo nemá odvahu rovnou se pustit do skutečných nákupů cenných papírů, má dnes možnost zkusit si obchodování "jen jako" v různých demonstračních obchodních aplikacích. Tak například společnost FIO nabízí svou demo aplikaci eBroker nebo Atlantik FT zase vyvinuli svůj tréninkový systém eAtlantik. Tam vám dokonce po přihlášení věnují fiktivní milion korun, se kterým si můžete zkusit spekulovat a chvíli se vžít do role Gordona Gekka, finančníka z kultovního filmu Wall Street.

Základní pravidlo v makléřské branži je nevzrušovat se kvůli akciím. To se snadno řekne, ale hůř dodržuje. Že je obchodování na burze "o nervy" si nejspíš dobře uvědomují v burzovní firmě Broker Jet, dceřiné společnosti České spořitelny. Každému novému demo-klientovi tady dají zdarma elektronickou knihu Psychologie obchodování pro začátečníky s praktickými radami, tipy a konkrétními cvičeními.

Kdo je ze staré školy a potřebuje nejdřív projít školením, má možnost využít například spolupráce společnosti Fio a burzy RM-Systém, kteří každoročně pořádají sérii bezplatných seminářů, na kterých zdarma seznamují s problematikou individuálního investování. Jsou rozděleny do témat pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé investory.

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode